Jak dbać o dżdżownice kalifornijskie?
Nasze “kalifornijki” nie są zbyt wymagającymi w hodowli, jednak pewne warunki musimy spełnić aby w naszym kompostowniku czuły się dobrze.
Istnieje kilka podstawowych wymagań, które zapewnią, że nasze dżdżownice będą jeść i rozmnażać się tworząc wartościowy wermikompost (biohumus).
1: Potrzebują jedzenia. Podobnie jak w naszym przypadku, robaki lubią zróżnicowaną dietę. Do przerabiania nadaje się:
- liście
- słoma
- trawa
- siano
- warzywa
- owoce
- obierki
- torf
- tektura
- obornik: koński; bydlęcy; drobiowy
- fusy z kawy
2: Potrzebują wilgoci. Zwykle nie trzeba o tym myśleć, ponieważ większość odpadów kuchennych to w rzeczywistości woda. Trzymając tekturę na najświeższych odpadach, pomaga to utrzymać wilgoć i wchłonąć jej nadmiar.
3: Powietrze - Twój pojemnik na robaki nie może być bez dopływu powietrza. Należy w pokrywie wykonać kilka otworów aby dżdżownice miały cały czas tlen, w przeciwnym wypadku mogą się podusić.
4: Neutralny poziom pH… Większość odpadów ma odczyn kwaśny, a zbyt duża kwasowość może mieć wpływ na rozwój robaków. Można stwierdzić, czy wystąpił problem, po nieprzyjemnym zapachu lub jeśli przyciąga do siebie muchy. Dodanie pokruszonych skorupek z jajek pomoże zrównoważyć poziom pH.
5. Temperatura - Optymalna temperatura do rozwoju oraz rozmnażania robaków wynosi około 20℃, należy pamiętać, że zbyt wysoka temperatura (pow. 30℃) lub zbyt niska (poniżej 15℃) jest niewskazana.
Hodowla dżdżownic kalifornijskich jest stosunkowo prosta - o ile warunki są dla nich korzystne.
Pamiętaj, że Twoje robaczki nie są maszyną do usuwania odpadów tylko jest to kompletny ekosystem, który zamienia odpady kuchenne w najlepszy kompost i płynny nawóz na świecie! Możesz je nabyć w tej kategorii.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Wiedza dla hodowców